BASIN AÇIKLAMASI


KAMUOYUNDA “VARLIK BARIŞI” OLARAK BİLİNEN 5811 SAYILI BAZI VARLIKLARIN MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HAKKINDA KANUN, 22 KASIM 2008 TARİHLİ VE 27062 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMIŞ VE BU TARİHTE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

KANUN KAPSAMINDA BİLDİRİM VEYA BEYANA KONU OLAN VARLIKLAR; PARA, DÖVİZ, ALTIN, MENKUL KIYMET VE DİĞER SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI İLE TAŞINMAZLARDIR.

YURT DIŞINDA VEYA TÜRKİYE’DE SAHİP OLUNAN SÖZ KONUSU VARLIKLARA İLİŞKİN OLARAK BEYAN SÜRESİ, 22 KASIM 2008 TARİHİNDE BAŞLAMIŞ VE 2 MART 2009 TARİHİNDE SONA ERMİŞTİR.  ANILAN KANUN UYARINCA, BU SÜRE İÇERİSİNDE;

  • YURT DIŞI VARLIKLARIN BANKA VEYA ARACI KURUMLARA BİLDİRİMİ YA DA VERGİ DAİRELERİNE BEYAN EDİLMESİ,
  • YURT İÇİ VARLIKLARIN İSE VERGİ DAİRELERİNE BEYAN EDİLMESİ

MÜMKÜN OLUP, VERGİ DAİRELERİNE BEYAN EDİLEN VARLIKLARA İLİŞKİN OLARAK TAHAKKUK EDEN VERGİNİN, BEYANI TAKİP EDEN AYIN SON GÜNÜNE KADAR ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR.

ÖTE YANDAN, YURT DIŞINDAKİ VARLIKLARIN BİLDİRİM VEYA BEYAN TARİHİNDEN İTİBAREN BİR AY İÇİNDE TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ YA DA TÜRKİYE’DEKİ BANKA VEYA ARACI KURUMLARDA AÇILACAK BİR HESABA TRANSFER EDİLMESİ HALİNDE, KANUNUN SAĞLADIĞI AVANTAJLARDAN YARARLANILABİLECEKTİR.

KANUN UYARINCA BEYAN SÜRESİNİN SON GÜNÜ OLAN 2 MART 2009 TARİHİNDE BEYAN EDİLEN YURT DIŞI VARLIKLARIN 2 NİSAN 2009 TARİHİNE KADAR TÜRKİYE’YE GETİRİLMİŞ YA DA TÜRKİYE’DEKİ BANKA VEYA ARACI KURUMLARDA AÇILACAK BİR HESABA TRANSFER EDİLMİŞ OLMASI HALİNDE, KANUNUN SAĞLADIĞI AVANTAJLARDAN YARARLANILABİLMESİ MÜMKÜN BULUNMAKTADIR.

AYRICA, BEYAN SÜRESİNİN SON GÜNÜ OLAN 2 MART 2009 TARİHİNDE VERGİ DAİRESİNE BEYAN EDİLEN YURT DIŞI VEYA YURT İÇİ VARLIKLARA İLİŞKİN TAHAKKUK EDEN VERGİNİN 30 NİSAN 2009 TARİHİNE KADAR ÖDENMESİ GEREKMEKTE OLUP BU SÜRENİN UZATILMASI YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYRULUR.