Buradasınız

e-Tebligat

e-Tebligat

E-Tebligat Sistemine Başvurmak Zorunda mıyım?

Ticari, zirai ve mesleki yönden kazanç elde eden gelir vergisi mükelleflerinin elektronik tebligat sistemini kullanmaları zorunludur. Kazançları basit usulde tespit edilenler, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile diğer vergisel yükümlülükleri bulunan mükelleflerimiz ise sisteme gönüllü olarak başvurabilirler.

E-Tebligat Sistemine Nasıl Başvurabilirim?

Gerçek kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/)

sistemi üzerinden elektronik ortamda;

- İnternet vergi dairesi şifresi olanlar “Kullanıcı Girişi” ekranından T.C.Kimlik No/Vergi No/Kullanıcı Kodu ve şifresi ile,

- İnternet vergi dairesi şifresi olmayanlar ise “Kayıt Ol” ekranından kimlik doğrulaması ile şifre edindikten sonra,

- E-devlet şifresi olanlar “e-Devlet Şifresi ile Giriş” bölümünden giriş yaparak

E-Tebligat sistemine başvurabilirler.

Ayrıca gerçek kişiler, E-Tebligat başvurusunu; “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi (Gerçek Kişiler İçin)”’ni kendileri veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekâletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığıyla gelir vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine vermek suretiyle de yapabilirler.

Yeni İşe Başlayan Gelir Vergisi Mükellefleri E-Tebligat Başvurusunu Ne zaman Yapmalıdır ?

Yeni işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin, elektronik tebligat sistemini kullanmak için mükellefiyet tesisi sırasında başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İnternet Vergi Dairesi Şifresi Edinmem Gerekli midir?

İnteraktif vergi dairesi üzerinden E-Tebligat sistemine giriş yaparak kendilerine gönderilen tebligatları görüntülemek isteyen mükelleflerimizin İnternet vergi dairesi şifresi edinmeleri gerekmektedir.

İnternet vergi dairesi şifresi olmayan mükelleflerimize, Elektronik Tebligat Talep Bildirimi ile vergi dairesine e-Tebligat başvurusunda bulunurken talep etmeleri halinde müracaat anında sistemden üretilerek internet vergi dairesi şifresi verilebilir ya da Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) sistemi üzerinden elektronik ortamda kendileri şifre edinebilirler.

Mükelleflerimiz, İnternet vergi dairesi şifrelerinin olması durumunda ise mevcut kullanıcı şifreleriyle E-Tebligat sistemine giriş yapabilirler.

Sistemden Tebliğ Edilen Belgelere Nasıl Ulaşabilirim?

Mükelleflerimiz https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden internet vergi dairesi şifresi ile e-Tebligat sistemine giriş yaparak sistem aracılığı ile kendilerine tebliğ edilen belgeyi görüntüleyebilir, belgenin tebliğ tarihini öğrenebilir ve belgenin çıktısını alabilirler.

Türkçe